We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Acer Vero PD2327W projector - 3200 lumens, WXGA (1280 x 800) resolution, widescreen 16:10 format, DLP, LED light source, 120% Rec. 709 wide color gamut
Make a statement and give back to nature with our Acer Vero PD2327W projector. This Vero projector uses 50% PCR plastics in the chassis and offers up to 3,200 lumens brightness at WXGA resolution while also coming equipped with Acer ColorBoostLED™ technology for unbeatable picture quality.
Light up your world with 3,200 lumens brightness—unbeatable color performance when it comes from an LED light source.
Images appear brighter and more vibrant thanks to the exceptional color saturation provided by the LED source, known as the Helmholtz-Kohlrausch effect.
With 1280x800 WXGA resolution, project in confidence with sharper, more detailed images and video than you have come to expect from standard projectors.
This projector is made with 50% Post-Consumer Recycled (PCR) plastics in the chassis – reclaimed plastics that have been recycled and repurposed to aid in our effort to reduce global waste.
Unleash breathtaking visuals and unbeatable picture quality thanks to Acer ColorBoostLED™ technology.
The extended 120% Rec. 709 wide color gamut is achieved by using three separate red, green, and blue LED emitter panels to reproduce a lifelike color balance with up to a 2,000,000:1 contrast ratio.
Finding the right angle for your presentation is easier with auto keystone correction, which corrects vertical distortion.
Be safer and more eco-friendly. Create less waste using a mercury-free LED light source.
Use this projector as often as you like and for as long as you like; with a 30,000-hour lifetime[2], you won't be needing a replacement any time soon.
| Brightness (lumens) | 3200 |
|---|---|
| Resolution | WXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.55 - 1.7:1 |
| Contrast Ratio | 2.000.000:1 |
| Light Source | LED |
| Light-source life | 30.000hrs |
| Keystone | V: -40°/+40° |
| Connectivity | HDMI in, USB (power), Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), RS232 |
| Speaker | 5W |
| Dimensions | 118 x 88 x 42mm |
| Weight (kg) | 2.600000 |
| EAN | 4711121240928 |
>