We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Acer Vero XL2330W laser projector - 5000 lumens, WXGA (1280x800) resolution, widescreen 16:10 format, DLP, laser light source
Acer is the leading brand to bring advanced Laser light source into daily work and entertainment use. The XL2330W is equipped with 5,000 ANSI lumens laser diode which offers high efficiency and 30,000-hour lifespan, bringing you true maintenance-free operation. Combining IP6X and 24/7 operation, XL series performance is steady and reliable. Football mode lets you enjoy sports game with extraordinary viewing experience.
Laser phosphor illumination uses only a blue laser diode, combining phosphor and filter wheel, to generate primary colors (RGB). These colors are then directed to DLP chip, go through lens and create images on screen. Unlike lamp-based projector that blocks most of the light and leave only RGB, laser creates only the exact color needed, thus using less power and is much brighter. 30% of power are saved compared to lamp-based projector to generate same level of brightness.
The efficiency of laser provides 8X less brightness decay than a lamp-based projector. It means if a projector is used for 2,500 hours, lamp-based projector brightness might drop by 50% while laser brightness decrease less than 7%. Laser lighting provides the reliability for years of use.
Use this projector as often as you like and for as long as you like. With a 30,000-hour lifetime, you won't be needing a replacement any time soon. 30,000-hour means no lamp replacement for about 10 years if the projector is used 8 hours every day. The maintenance-free feature makes laser projector ideal for high-use settings like classroom or boardroom.
Laser is mercury-free light source. The absence of hazardous mercury or halogen gases means safer use and more green. By eliminating the potential of mercury lamp disposal, we create less waste and less burden to earth.
Acer is the industry-leading brand to bring Laser light source into 5000 ANSI lumens mainstream market. It provides the ability to project crystal clear, vibrant images from a long distance on a large screen even in daytime indoors. Enjoy bright and clear image no matter in meeting room or for home entertainment.
| Brightness (lumens) | 5000 |
|---|---|
| Resolution | WXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.54 - 1.72:1 |
| Contrast Ratio | 50.000:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 20,000 Hours (Standard), 30,000 Hours (ECO) |
| Keystone | +/-40° (Vertical, Manual & Auto) |
| Connectivity | HDMI in, USB (power), Audio out (3.5mm jack), RS232 |
| Features | Portrait projection mode |
| Speaker | 15W |
| Dimensions | 286 x 216 x 115.5 mm |
| Weight (kg) | 2.900000 |
| Noise Level | 26 dBA (ECO mode) |
| Warranty | 2 years RTB |
| EAN | 4711121645242 |
>