We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Acer X139 projector - 5000 lumens, WXGA (1280x800) resolution, widescreen 16:10 format, DLP
Acer LumiSense™ adjusts the image brightness and color saturation based on the content you're viewing.
Protect your eyes from unnecessary strain by utilizing Acer BlueLightShield™ technology.
Enjoy consistent, natural colors with ColorSafe II technology, which controls the dynamic RGB levels to prevent color decay.
Reproduce lifelike colors and brilliantly bright images with Acer ColorBoost3D™ technology.
Wall-Color Compensation: Best image quality enables wall color correction on colored projection surfaces such as blackboards and wallpaper. 5 optimised wall colours can be compensated easily and without any further settings via the menu for best picture quality.
Experience true cinema at 24 frames per second. The Acer Blu-Ray projector reproduces films in the original cinema format as they were shot on the film set. See 24p movies through the eyes of the director.
Thanks to the automatic vertical keystone correction, the Acer projector automatically compensates for trapezoidal distortion if the projector is not positioned exactly vertically and projects a rectangular image.
Auto Ceiling-Mount Correction: The builtin gravity sensor in the Acer projector detects when the projector is mounted overhead on a ceiling and automatically rotates the projection 180° without any additional menu adjustments.
With the AC Power On function, the projector is able to turn on automatically when the projector is powered. You no longer need to turn on the projector separately, but can start the projector directly, for example by turning on the power in the meeting room.
| Brightness (lumens) | 5000 |
|---|---|
| Resolution | WXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.54 - 1.72:1 |
| Contrast Ratio | 20.000:1 |
| Light Source | Lamp |
| Light-source life | 5000 (normal) / 10000 (Eco) / 15000 (ExtremeEco) hours |
| Keystone | Vertical ± 40 degrees |
| Image Size | 300" max diag |
| Connectivity | HDMI in, VGA in, VGA out, Composite RCA, Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), RS232 |
| Speaker | 3W |
| Dimensions | 313 x 240 x 113.7 mm |
| Weight (kg) | 2.700000 |
| Noise Level | 27dBA (eco) |
| EAN | 4711474076601 |
>