We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
|
Viewsonic LS901HD laser installation projector - 6000 ANSI lumens, Full HD 1080p (1920 x 1080) resolution, laser light source, golf mode |
![]() |
Introducing the LS901HD from ViewSonic’s Luminous Superior Series, tailored for expansive venue displays. Featuring a robust 6,000 ANSI Lumens brightness and high native contrast provided by a 0.65” DMD chip through DLP technology, it delivers stunning visuals on screens up to 300-inch. With a 1.7x optical zoom, it allows for a flexible setup to suit various installation needs, and the vertical lens shift and H/V keystone adjustment make the process a breeze. Additionally, portrait mode and 360° projection capabilities cater to more advanced requirements. Comprehensive LAN control ensures seamless integration into existing device management networks. The projector also features HDMI 2.0b, allowing you to enjoy original 4K quality content with HDR and HLG support. Employing advanced 3rd generation laser phosphor technology, the LS901HD boasts a remarkable 30,000-hour lifespan, reducing maintenance costs for both business and educational institutions.
| Brightness (lumens) | 6000 |
|---|---|
| Resolution | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.2 - 2.04:1 |
| Contrast Ratio | 3.000.000:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 20.000 hours (normal), 30.000 hours (SuperEco) |
| Lens Shift | V. Range: 0%, -21% |
| Keystone | H:+/-30° , V:+/-30° |
| Image Size | 30" - 300" diag |
| Connectivity | HDMI in, USB, USB (power), Audio out (3.5mm jack), RS232, RJ45 |
| Features | Lens shift, Portrait projection mode, Golf simulation |
| Speaker | 2x 15W |
| Dimensions | 337x280x132mm |
| Weight (kg) | 4.770000 |
| Noise Level | 25/31dB |
| Warranty | 5 Year Swap [Light source 5 Years or 20,000 hours] upon registration |
| EAN | 0766907027600 |
>