We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Acer P1258i projector - 4800 lumens, XGA (1024x768) resolution, 4:3 format, DLP, built-in wireless connectivity
Designed for business settings, the Acer P1258i delivers vivid presentations with 4,800 lumens, wireless projection, 1.3x zoom, XGA resolution, and 24/7 reliability for all your meetings.
[1]Specifications vary depending on model and/or region.
[2]Additional apps may be required to access wireless projection features.
[3]Projector operation varies depending on product configuration, power settings and usage, among other factors.
| Brightness (lumens) | 4800 |
|---|---|
| Resolution | XGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.48 - 1.93:1 |
| Contrast Ratio | 20.000:1 |
| Light Source | Lamp |
| Light-source life | 5000 hours (Standard), 10000 hours (ECO) |
| Keystone | +/- 40° (Vertical, Manual & Auto) |
| Image Size | 26" - 266" diag |
| Connectivity | HDMI in, USB (power), Composite RCA, Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), Wireless (built-in), RS232 |
| 3D | Yes |
| Features | Wireless (built-in) |
| Speaker | 10W |
| Dimensions | 313 x 236 x 113.7mm |
| Weight (kg) | 2.800000 |
| Noise Level | 27dBA (eco) |
| Warranty | 3 years RTB |
| EAN | 4711474478542 |
>