We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Acer X1328AF projector - 5000 lumens, WXGA (1280x800) resolution, widescreen 16:10 format, DLP, auto focus, auto keystone correction
Simplify presentations with the Acer X1328AF. Featuring WXGA resolution, 5,000 lumens brightness, auto focus technology, and ColorBoost3D™, it delivers vivid visuals with effortless setup and eco-friendly efficiency.
Get instantly clear pictures in a blink. Save the time of setup and adjusting focus rings to quickly get clear images with the auto focus function.
See crystal-clear, vibrant images from a distance in lecture halls, auditoriums or any large venues with up to 5,000 lumens of brightness.
With 1280x800 WXGA resolution, project in confidence with sharper, more detailed images and video than you have come to expect from standard projectors.
Say goodbye to warped visuals – this projector automatically corrects horizontally and vertically distorted images so that you get perfect projections from any angle.
Protect your eyes from unnecessary strain by utilizing Acer BlueLightShield™ technology.
Reproduce lifelike colors and brilliantly bright images with Acer ColorBoost3D™ technology.
Enjoy consistent, natural colors with ColorSafe II technology, which controls the dynamic RGB levels to prevent color decay.
Acer LumiSense™ adjusts the image brightness and color saturation based on the content you're viewing.
Reduce power consumption by up to 70% and extend your lamp life to up to 15,000 hours with Acer EcoProjection[2].
[1]Actual speed may vary depending on the specific distance between the projector and the object being projected.
[2]Specifications vary depending on model and/or region.
| Brightness (lumens) | 5000 |
|---|---|
| Resolution | WXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.54 - 1.72:1 |
| Contrast Ratio | 20.000:1 |
| Light Source | Lamp |
| Light-source life | 5000 hours (Standard), 10000 hours (ECO) |
| Keystone | 4-corner Correction Vertical +/- 30° (Vertical, Manual & Auto), 4-corner Correction Horizontal +/- 30° (Horizontal, Manual) |
| Image Size | 27" - 300" diag |
| Connectivity | HDMI in, VGA in, VGA out, USB (power), Composite RCA, Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), RS232 |
| Speaker | 3W |
| Dimensions | 313 x 240 x 113.7mm |
| Weight (kg) | 2.800000 |
| Noise Level | 27 dBA (ECO mode) |
| Warranty | 2 years RTB |
| EAN | 4711474271273 |
>