We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Hisense 86BM66AE - 86” 4K UHD Digital Signage Display - 24/7 Operation, Android 9.0
Hisense Commercial Display solutions are perfect for high volume retail and corporate installation. A combination of seamless design and enhanced brightness ensure digital content vividly stands out from the crowd. The Hisense M Series display delivers 500 nits brightness for enhanced visibility in brightly lit environments. This higher brightness helps Hisense Commercial Displays provide better colour accuracy and vibrancy, meaning colours appear more lifelike and true to their intended experience, creating a more immersive viewing experience. Hisense M Series display are engineered for 24/7 operation, making them ideal for mission critical environments with zero downtime required.
| Diagonal (inches) | 86 |
|---|---|
| Display Brightness | 500 nits |
| Resolution | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 1100:1 |
| Operating Hours | 24/7 |
| Orientation | Landscape / Portrait |
| Connectivity | HDMI in, VGA in, HDMI out, DisplayPort, USB, Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), Wireless (built-in), RS232, RJ45 |
| Speaker | 2x 15W |
| Dimensions | (WxHxD): 1927.2×1098×72.1mm / 75.87x43.23x2.84inch |
| Weight (kg) | 62.000000 |
| VESA | 600 x 400 |
| Warranty | 3 years |
| EAN | 6973172942789 |
>