We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Allsee Technologies Outdoor P4 DV-LED Shop Fascia - 156" display, 5500 cd/m2 brightness, 960 x 240 resolution, 4mm pixel pitch, Android 7.1
Includes: LED Cabinets, Mounting Rails, LED Controller, Cloud Network Media Player, Lifetime CMS Subscription
Bring your shop front to life with this all-in-one complete package outdoor DV-LED solution with incredible brightness and contrast

The DV-LED Shop Fascias are an all-in-one solution ready to transform your storefront. Our solution combines everything you need including all the DV-LED modules, cabinets, mount, controllers and media player and even a LIFETIME CMS licence. This solution makes DV-LED more accessible than ever, but tailored displays can be created to accommodate your specific requirements. Installation of the this solution can be carried out or assisted by our experts to ensure a hassle-free setup, and maintenance can be provided where necessary. This all ensures easy accessibility to this ground-breaking solution.

State of the art SMD-LED technology that delivers remarkable image quality across the seamless display, certain to garner attention. With advanced video processing technology to produce accurate and vibrant colours with no distortion, offering remarkable viewing experiences.



This display includes a variety of features and services that were designed to maximise the lifespan of your DV-LED Shop Fascias, ensuring the high quality and consistency of our solutions.

Stand out from others stores as our outdoor digital shop fascias support a diverse range of content formats, from dynamic videos to stunning images and text.

Designed with a robust aluminium enclosure to protect the display from harsh weather conditions, the outer casing is also IP-rated, keeping out airborne swarf, dust and other particles.
Each cabinet is lightweight and slim, making these screens much easier to install. The lighter weight also reduces stress on the mounting structure. To provide a complete packaged solution we also provide mounting rails that are cut to appropriate size of your display.

Our DV-LED Shop Fascias serve as a versatile canvas, enabling the creation of mesmerising visuals that guarantee your shop will leave a lasting impact with your customers and passers-by alike.

*Allsee will create a single 10 second animated video with your logo following the provision of a vector file of your logo. One round of revision included. Additional content creation services may not be possible and would be chargeable.
| Diagonal (inches) | 156 |
|---|---|
| Display Brightness | 5500 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 10.000:1 |
| Viewing Angle | H: 140°, V: 120° |
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Connectivity | USB, Wireless (built-in), RJ45 |
| Service Access | Front or Back |
| IP Rating | IP65 |
| Dimensions | 3840x960x68 mm |
| Weight (kg) | 82.000000 |
| Power Consumption | 640W average, 1800W max |
| Warranty | 3 years |
>