We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Versatile projector with PC-less fonction and optional wireless
** This model is now end of line and has been replaced by the Epson EB-X49 **
Combines the versatility to be positioned just about anywhere with excellent brightness and sharpness, plus low-maintenance performance.
Presentations become effortless, with the sharp, stylish EB-X39, which offers great performance in remarkably versatile package. Long lamp life and trusted Epson durability offer peace of mind and minimal maintenance.
Bright, vivid content on a large scalable screen
Enjoy large scale presentations with crisp, clear text, as well as compelling imagery and video content, on screen sizes up to 300 inches. 3,500-lumen performance combines with a high contrast ratio of 15,000:1 to offer outstanding visual performance, even in well-lit rooms.
Years of uninterrupted meetings
With a lamp life and air filter maintenance cycle of 12,000 hours in eco mode, users won't need to worry about maintenance for more than 5 years.
Installation and placement flexibility
Automatic vertical and manual horizontal keystone correction provide greater flexibility as to where the projector can be placed in the room for distortion-free images and the wide optical zoom adds to the flexibility.
Network and Wi-Fi capability
Wi-Fi compatibility and network capability (via RJ45) mean the EB-X39 can be added to a company network or upgraded for wireless device access at a later stage (optional accessory required).
High-quality sound
This projector has a built-in 5W speaker to allow audio content to be heard clearly, without the need for additional external speakers.
| Brightness (lumens) | 3500 |
|---|---|
| Resolution | XGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Technology | LCD |
| Throw Ratio | 1.48 - 1.77:1 |
| Contrast Ratio | 15.000:1 |
| Light Source | Lamp |
| Light-source life | 6,000 h durability, 12,000 h durability (economy mode) |
| Keystone | Auto vertical: ± 30 °, Manual horizontal ± 30 ° |
| Image Size | 30 inches - 300 inches diag |
| Connectivity | HDMI in, VGA in, VGA out, USB (PC-less presentation), USB (control), Composite RCA, RS232, RJ45 |
| 3D | No |
| Features | Wireless (optional), PC-less presentation |
| Speaker | 5W |
| Dimensions | 302 x 249 x 92 mm (Width x Depth x Height) |
| Weight (kg) | 2.700000 |
| Noise Level | Normal: 37 dB (A) - Economy: 28 dB (A) |
| Warranty | 36 months Carry-in, Lamp: 36 months or 1,000 h |
| EAN | 8715946642574 |
>