We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Viewsonic ViewBoard IFP86G1 - Genesis Series 86” 4K OS-Free Interactive Display - 86" diag, 4K resolution, up to 40-point touch, USB-C connectivity, designed for BYOD
Transform teamwork and efficiency with the ViewBoard Genesis Series of Bring Your Own Device interactive displays. Boasting an upgradable framework, this series ensures versatility by seamlessly integrating with slot-in PCs across EDLA, Windows, and Linux operating systems. Through these integrations, it enables access to Google Workspace and Microsoft 365 productivity suites to elevate workspace dynamics. This versatility extends to its USB-C plug-and-play connectivity, enabling instant and fluid presentations from connected devices, regardless of their platform. Prioritizing productivity and peace of mind, the series emphasizes data security, ensuring sensitive information remains securely stored on connected devices for workflows that are truly safe and efficient.





| Diagonal (inches) | 86 |
|---|---|
| Resolution | 4K UHD |
| Touch Technology | Ultra Fine Touch (UFT) |
| Touch Points | 40 |
| Display Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Connectivity | HDMI in, VGA in, USB, USB-C, USB (Interactivity), Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), RS232, RJ45, OPS Slot |
| Speaker | 2x 10W |
| Features | OS Free / No Android, Ambient Light Sensor |
| Dimensions | 1957 x 1160 x 85.7 mm |
| VESA | 800 x 600 |
| Weight (kg) | 62.350000 |
| EAN | 0766907024685 |
>