We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Acer P1157i projector - 4500 lumens, SVGA (800x600) resolution, 4:3 format, DLP, wireless connectivity
Bring presentations to life and keeps your meetings focused, clear and precise. The P1 Series has a brightness of 4,500 lumens and with the Acer LumiSense™ feature, enables clearer and sharper presentations. Acer BlueLightShield™ also mitigates any potential eyestrain when presenting.
4,500 lumens high brightness
4,500 lumens high brightness provides the ability to project crystal clear, vibrant images from a long distance on a large screen even in daytime indoors.
Acer Bluelight Shield
Acer Bluelight shield allows users to lower levels of blue light to lessen the negative effects of blue light exposure. There are three levels of filter in projector suitable for different scenario. Each level also contains dynamic mechanism that will optimize the blue light level based on content. Bluelight shield can reduces up to 30% blue light and protect your eyes.
Acer LumiSense
LumiSense incorporates a clever content-aware process. It analyzes projected content frame by frame and dynamically adjusts image visibility to optimum levels. Thanks to LumiSense intelligent judgment and dynamic adjustment, all dark scenes are clearly displayed with no loss of detail.
Wireless Projection
Paring with default Acer wireless dongle1, you will be able to skip the cable and project from your smartphone, laptop or PC via wireless signal. Screen Mirroring2 support allows quick and seamless screen-mirroring without installing extra app.
1. Wireless dongle is required for wireless projection. Wireless dongle is standard accessory.
2. Additional device must support Miracast technology.
| Brightness (lumens) | 4500 |
|---|---|
| Resolution | SVGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.96 - 2.15:1 |
| Contrast Ratio | 20.000:1 |
| Light Source | Lamp |
| Light-source life | 5,000 Hours (Standard), 10,000 Hours (ECO), 15,000 Hours (ExtremeEco) |
| Keystone | +/-40° (Vertical, Manual & Auto) |
| Connectivity | HDMI in, VGA in, VGA out, USB (power), Composite RCA, Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), Wireless (built-in), RS232 |
| 3D | Yes |
| Features | Wireless (built-in) |
| Speaker | 3W |
| Dimensions | 299.5 x 220 x 105.1 mm |
| Weight (kg) | 2.400000 |
| Noise Level | 26/31dB |
| Warranty | 3 years |
| EAN | 4710886672470 |
>