We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Acer Vero XL2530 laser projector - 4800 lumens, Full HD (1920x1080) resolution, widescreen 16:9 format, DLP, laser light source
Recycled plastic (PCR) is used in the manufacture of this projector to support Acer's efforts to reduce global waste.
Experience true cinema at 24 frames per second. The Acer XL2530 projector reproduces films in the original cinema format as they were shot on the film set. See 24p movies through the eyes of the director.
The 360° projection offers you highest flexibility and allows you to use the projector in different orientations, such as from the ceiling onto the floor or a table, or mount the projector to project upright.
With the Auto Portrait mode you will experience the optimal adjustment of the projection to your smartphone. The Auto Portrait mode ensures that content is displayed in 16:9 format without annoying borders. Even when you rotate the smartphone, the picture is automatically adjusted so that you always have an optimal picture.
This projector promises maximum reliability and delivers a brilliant image even in 24/7 continuous use.*
Suitable for signage applications, but also for exhibitions in museums or similar, this projector can be used without any worries.
* Acer recommends that the projector is switched to standby mode for 30 minutes every 7 days.
The Customisable Startup Screen allows you to create an individual startup screen. This startup screen, no matter if it is the business user's company
logo or a home user's favorite photo, is automatically displayed when the projector is started.
Bring the stadium to your home with Acer Football Mode. The mode automatically adjusts image brightness, saturation, sharpness and gamma to make skin tones and greens more vivid. Ideal for football fans and sports enthusiasts.
The Auto Shutdown function automatically shuts down the Acer projector, if no
input signal is received after a preset time. This function can be set individually via the menu and helps to save power and lamp hours.
InstantPack guarantees the lamp safety of Acer ColorBoost projectors. The current lamps from renowned manufacturers such as Osram and Philips are not damaged in the event of a sudden loss of power. (Acer recommends that the projector be powered until the fan stops)
HDMI 3D: The integrated HDMI 1.4a standard allows 3D content to be transferred from suitable playback devices such as 3D Blu-ray players, 3D set-top boxes and 3D game consoles without the need for an additional PC. For
example, Acer 3D shutter glasses Bluray 3D movies and 3D TV shows can be viewed in your living room up to 7.62 meters (300") diagonal.
With the HDMI Power On function, the projector is able to turn on automatically
when the projector receives a signal via HDMI or VGA. You no longer need to start the projector separately, but can simply switch on your notebook, receiver or game console and the projector will automatically switch on as well.
| Brightness (lumens) | 4800 |
|---|---|
| Resolution | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.48 - 1.62:1 |
| Contrast Ratio | 50.000:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 20,000 (standard), 30,000 (eco) hours |
| Keystone | +/- 40° (vertical) manual |
| Connectivity | HDMI in, USB (power), Audio out (3.5mm jack), RS232 |
| 3D | Yes |
| Speaker | 15W |
| Dimensions | 286 x 216 x 115.5 mm |
| Weight (kg) | 2.900000 |
| Noise Level | 26dB (eco) |
| Warranty | 2 years RTB |
| EAN | 4711121645419 |
>