We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
| Epson EB-994F projector - 4100 lumens, Full HD (1920x1080) resolution, widescreen 16:9 format, LCD, built-in WiFi, Miracast support, split-screen capability |
Maximise your presentations with this bright Full HD projector that's capable of producing a large and scalable display size of up to 304". The long-lasting lamp provides years use before any replacement lamp is required. It is easy to set up and offers a range of connectivity solutions, so you can quickly access content from multiple devices.
The EB-994F is the perfect combination of high quality and high performance, offering a brightness of up to 4,100 lumens, powered by Epson’s 3LCD technology. Providing professional sharp, clear content output for any working environment, enabling high-quality and engaging presentations without breaking the budget. To complete the immersive experience, high-quality sound is delivered via a built-in 16W speaker - making additional external speakers a thing of the past.
Transform any room into a vibrant viewing environment with a scalable display size of up to 304'', while delivering crystal-clear, smooth images with Full HD 1080p resolution with a 240Hz refresh rate, enhanced by Scene Adaptive Gamma Correction for optimum brightness and contrast, and exceptional colour accuracy to deliver vibrant, true-to-life images free of distracting rainbow effects to keep audiences focused and engaged throughout any presentation.
Lightweight and compact, this versatile projector is easy to transport, offering flexibility. It features a simple setup with x1.62 zoom and automatic vertical keystone correction of ±30°. Quick setup functionality allows for effortless installation and use in any location.
Designed for long-lasting performance, the EB-994F offers a lamp life of up to 17,000 hours in ECO mode, reducing the need for frequent replacements and lowering maintenance costs. Backed by a 5-year warranty to provide additional peace of mind and reassurance operation even in the most demanding environments.
Epson projectors are continuously developed, produced and packaged with sustainability at front of mind, demonstrating Epson’s continuous journey towards carbon-neutrality with lower environmental impact.
Full HD bright and vivid wireless display
3LCD technology and Full HD display provide 4100 lumens brightness, delivering superior image quality and high engagement with a scalable display size up to 304".
Multi-device sharing
The Epson iProjection app connects and controls up to 4 devices, with a splitscreen feature to display 2 image sources, eliminating the need for an extra projector.
Portable and versatile design
Lightweight and compact, this projector is perfect for various spaces and features a built-in speaker for easy setup.
Reliability and peace of mind
The EB-994F offers a 5-year warranty and 17,000 hours lamp life in Eco mode, ensuring long-lasting performance
| Brightness (lumens) | 4100 |
|---|---|
| Resolution | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | LCD |
| Throw Ratio | 1.30 - 2.09:1 |
| Contrast Ratio | 16.000:1 |
| Light Source | Lamp |
| Light-source life | 6,500 h durability, 17,000 h durability (economy mode) |
| Keystone | Auto vertical: ±30 °, Quick Corner correction |
| Image Size | 31" - 304" diag |
| Connectivity | HDMI in, VGA in, VGA out, USB, Composite RCA, Audio in, Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), Wireless (built-in), RS232, RJ45 |
| Features | Wireless (built-in) |
| Speaker | 16W |
| Dimensions | 309 x 293 x 105 mm (Width x Depth x Height) |
| Weight (kg) | 3.100000 |
| Noise Level | Normal:37 dB (A) - Economy:28 dB (A) |
| Warranty | 60 months Carry in, Lamp: 60 months or 1,000 h |
| EAN | 8715946738086 |
>