We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
| Epson EB-PQ2220B true 4K laser projector - 20.000 lumens, true 4K (3840 x 2160) resolution, widescreen 16:9 format, laser light source, LCD, IP5X rated, optional lenses (lens not included as standard) |
The EB-PU2220B is the world's smallest 20,000lm projector
The EB-PU2220B offers users significant advantages including much reduced size and weight, easier installation and set-up, simplified maintenance and great image quality. This ultra-lightweight, compact laser projector has been designed for use in large auditoriums, live events, concerts, conference rooms where it delivers high-impact immersive experiences.
Patented 4K and imaging technology Outstanding 4K image quality delivers superb immersivity
Ultra-compact and lightweight The world's smallest and lightest 20,000lm 4K projector1
Cross-platform lens compatibility Lets you build the optimal projection solution for every requirement
Fit-and-forget reliability Filter-free design and IP5X dust resistance2
Reduced environmental impact Energy-efficient with reduced requirements for packaging and transport
Legal Statement Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Building on the success of the EB-PU Series, the EB-PQ2220B is not only the smallest and lightest in its class, but is highly affordable, versatile, extremely energy-efficient and packed with advanced features.
Marvel at the clarity of the images produced by Epson’s latest 4K technology. Combining its patented, state of the art 4K Crystal Motion, panel thermo-control and double micro-lens array technologies, Epson achieves a new benchmark in 4K image quality.
Featuring a wide range of connectivity, including 12G SDI in/out and HDMI in/out supporting 120Hz 4K. This high brightness projector also benefits from cross-platform lens compatibility, using the same 4K lenses as the existing EB-PU Series, including the ELPLX02S zero-offset ultra-short throw lens which is perfect for immersive spaces. This projector is supplied 'body-only', allowing you to build the perfect solution for your installation.
Built for exceptional reliability, the EB-PQ2220B features IP5X rated dust resistance² and up to 20,000 hours maintenance-free operation, or even longer in extended modes.
Compatible with the ELPEC01 camera, Epson Projector Professional Tool and Epson Projector Config Tool for a wealth of calibration, assistance and control functionality.
| Brightness (lumens) | 20000 |
|---|---|
| Resolution | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | LCD |
| Throw Ratio | Lens not included |
| Contrast Ratio | Over 5.000.000:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 20,000 hours Durability High, 30,000 hours Durability Eco |
| Lens Shift | Varies by lens |
| Keystone | Manual vertical: ± 45 °, Manual horizontal ± 30 °; Quick corner |
| Image Size | Varies by lens |
| Connectivity | HDMI in, HDMI out, USB, USB (PC-less presentation), Audio out (3.5mm jack), RS232, RJ45, HDBaseT, 12G-SDI |
| Features | Wireless (optional), PC-less presentation, Lens shift, Optional lenses, HDBaseT |
| Dimensions | 586 x 492 x 218 mm (Width x Depth x Height) |
| Weight (kg) | 29.200000 |
| Noise Level | Normal: 44 dB (A) - Economy: 36 dB (A) |
| Warranty | 36 months Carry in |
| EAN | 8715946718965 |
>