We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Epson EH-QL3000W Pro home 4K laser projector - 6000 lumens, 4K (3840 x 2160) 8.3MP resolution, widescreen 16:9 format, laser light source, LCD, HDR10, optional interchangeable lenses
Using a 3LCD laser light source, the EH-QL3000W brings a new dimension to the world of home entertainment.
Powered by 3LCD laser technology, the EH-QL3000W delivers ultra-bright (6,000lm) images up to 1,000” at 4K resolution (3840 x 2160). Perfect for everything from movies and streaming, to gaming and even sport simulation. It provides professional-quality entertainment in the home, using a range of advanced image-enhancing features to deliver a truly immersive experience in any media space.
Whether you’re into movies, gaming or sport simulation, you’ll love this incredible new projector from Epson. Using a range of advanced technologies to provide stunning-quality, ultra-bright images up to 1,000”, it delivers an amazingly immersive and engaging experience in any room, from dedicated media spaces to well-lit living areas.
With advanced 3LCD laser technology at its core, the EH-QL3000W delivers 4K super-resolution images (3840 x 2160). With a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio for well-defined shadows and even deeper blacks, this Professional Home projector also features a range of advanced image enhancement technologies, such as 4K frame interpolation to ensure smooth images, and super resolution to preserve detail in every scene.
With advanced features such as Dynamic Tone Mapping to enhance visual quality on a frame-by-frame basis, and HDR10 for more vivid and lifelike colours, the EH-QL3000W delivers an outstanding viewing experience for both movies and sport. With HDMI 2.1 connectivity, a 4K/120hz refresh and Auto Low Latency Mode, it offers a superbly-smooth gaming experience, while its spectacular image quality at screen sizes up to 1,000” make it the perfect choice for sport simulation.
Compatible with a wide range of interchangeable lenses, the EH-QL3000W is easily configured to provide the desired image size, at optimal quality, in any media space. Including options such as an ultra-short throw, zero-offset lens that allow it to be discreetly installed on surfaces such as ceilings, the EH-QL3000W's interchangeable lenses also mean that you can easily adjust the throw distance to project images from different distances without moving the projector.
Compatible with a wide range of IP control systems, the EH-QL3000W is not only easily integrated with existing installations, but offers many other benefits, such as simple customisation. Plus, its motorised lens shift with large range, coupled with motorised zoom and focus, make the projector fast and easy to set up, while its near-instant warm-up and cool-down times contribute to its outstanding convenience, energy-efficiency and long (20,000 hour) laser life.
A uniquely stunning professional home entertainment experience
Super-size imaging technology, perfect for movies, streaming, gaming, sports viewing, home simulators and more
Ultra-bright images up to 1,000”, ideal for any media space
3LCD laser source; 6,000lm; 4K (8.3m pixel) super-resolution; high-quality, vibrant, and expansive images
Advanced features for optimal performance in every form of entertainment, in any environment
Includes 4K frame interpolation, HDR10, scene-adaptive gamma correction and Dynamic Tone Mapping, plus 4K/120Hz and Auto Low Latency Mode
Interchangeable lenses for optimum image quality in any space
Compatible with a wide range of long and short-throw lenses to provide optimum image size and quality in almost any media space
Easy to install and configure, plus full IP control
Light, compact and flexible, seamless integration with leading AV control systems means easy maintenance, customisation and scalability
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
| Brightness (lumens) | 6000 |
|---|---|
| Resolution | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | LCD |
| Throw Ratio | 1.52 - 2.47:1 |
| Contrast Ratio | 5.000.000:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 20,000 hours |
| Lens Shift | Depends on the lens |
| Keystone | Manual vertical: ±45 °, Manual horizontal ±30 ° |
| Image Size | Depends on the lens |
| Connectivity | HDMI in, USB, USB (power), Audio out (3.5mm jack), RS232, RJ45 |
| 3D | No |
| Features | Lens shift, Optional lenses |
| Dimensions | 568 x 568 x 192 mm (Width x Depth x Height) |
| Weight (kg) | 21.100000 |
| Noise Level | Normal:28 dB (A) - Economy:26 dB (A) |
| Warranty | 60 months Carry in or 12,000 h |
| EAN | 8715946733876 |
>