We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
|
Viewsonic LS901-4K laser projector - 5500 ANSI lumens, 4K UHD (3840 x 2160) resolution, DLP, laser light source, supports 21:9 image ratio for Microsoft Teams Rooms, golf mode |
![]() |
Introducing the LS901-4K from ViewSonic’s Luminous Superior Series, tailored for expansive venue displays. Featuring 5,500 ANSI lumens of brightness and high native contrast provided by a 0.65” DMD chip through DLP technology, it delivers stunning 4K UHD visuals on screens larger than 100 inches. Perfect for museums and educational institutions, the LS901-4K’s ultra-high resolution with HDR/HLG support ensures every detail is vivid and clear, enhancing viewer engagement. With 21:9 aspect ratio support, the LS901-4K is also an ideal choice for Microsoft Teams Rooms. Its 1.7x optical zoom allows for a flexible setup to suit various installation needs, and the vertical lens shift and H/V keystone adjustment make the process a breeze. Additionally, portrait mode and 360° projection capabilities cater to more advanced requirements. Comprehensive LAN control ensures seamless integration into corporate networks. Employing advanced 3rd generation laser phosphor technology, the LS901-4K boasts a remarkable 30,000-hour lifespan, reducing maintenance costs for both business and educational institutions.
| Brightness (lumens) | 5500 |
|---|---|
| Resolution | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.2 - 2.04:1 |
| Contrast Ratio | 3.000.000:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 20.000 hours (normal), 30.000 hours (Eco) |
| Lens Shift | V. Range: 0%, -21% |
| Keystone | H:+/-30° , V:+/-30° |
| Image Size | 30" - 300" diag |
| Connectivity | HDMI in, USB, USB (power), Audio out (3.5mm jack), RS232, RJ45 |
| Features | Lens shift, Golf simulation, 21:9 aspect ratio support |
| Speaker | 2x 15W |
| Dimensions | 337x280x132mm |
| Weight (kg) | 4.850000 |
| Noise Level | 25/31dB |
| Warranty | 5 Year Swap [Light source 5 Years or 20,000 hours] upon registration |
| EAN | 0766907027624 |
>