We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Epson EH-QB1000B 4K laser projector - 3300 lumens, 4K (3840 x 2160) 8.3MP resolution, widescreen 16:9 format, laser light source, LCD, HDR10+, motorised lens shift, full IP control
Featuring Epson’s 3LCD laser light source, the EH-QB1000B is an exciting addition to the world of Professional Home projectors.
Powered by a 3LCD laser, the EH-QB1000B delivers bright (3,300lm) images up to 300” at 4K resolution (3840 x 2160). Also offering a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio, plus other image-enhancing features such as 4K frame interpolation, super resolution, dynamic tone mapping and HDR10+ to provide the ultimate entertainment experience, from movies and sports to gaming, in any media space.
Immerse yourself in a big-screen experience that takes home entertainment to a new level. Combining a range of unique technologies to deliver a new standard in image brightness and quality with up to 3,300 lumens, this new and leading-edge projector from Epson delivers a truly stunning performance in any room, whether it’s a dedicated media space or a well-lit living area. Whether you’re into movies, sport or gaming, you’ll find the EH-QB1000B delivers a whole new dimension of enjoyment.
Built around Epson’s advanced 3LCD laser technology, the EH-QB1000B brings stunning levels of clarity and sharpness to screens up to 300” with 4K super-resolution images (3840 x 2160). With a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio for well-defined shadows and even deeper blacks, this Professional Home projector also features enhanced frame interpolation to create a smooth image and four colour modes, allowing easy optimisation for different viewing environments.
With advanced features such as Dynamic Tone Mapping to enhance visual quality on a frame-by-frame basis, and HDR10+ for more vivid and lifelike colours, the EH-QB1000B delivers an outstanding viewing experience for both movies and sport. But the amazing versatility of this breakthrough projector doesn’t stop there. With HDMI 2.1 connectivity, a 4K/120hz refresh and Auto Low Latency Mode, it offers a superbly-smooth gaming experience too.
Featuring motorised lens shift with large range, as well as motorised zoom and focus, the EH-QB1000B offers outstanding positioning flexibility – so you never need to worry about installation in your living room. Plus, its integrated Crestron, Control4 and RS232C/wired LAN support means that it can be easily integrated into a Smart Home Network, making it an even more convenient viewing experience.
Superior home entertainment
Cutting-edge big-screen technology, ideal for films, sport and gaming in a bright environment
Bright images up to 300”
3LCD laser source, 3,300lm, 4K (8.3m pixel), perfect for any bright space
Advanced features
4K frame interpolation, HDR10+, 4K/120Hz and Auto Low Latency Mode
Easy to set up and use
Flexible positioning, motorised zoom and focus
Convenient management
Full IP control with Crestron, Control4 and wired LAN connectivity
| Brightness (lumens) | 3300 |
|---|---|
| Resolution | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | LCD |
| Throw Ratio | 1.35 - 2.84:1 |
| Contrast Ratio | 5.000.000:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 20,000 hours |
| Lens Shift | Motorized - Vertical ±96.3 %, horizontal ±47.1 % |
| Keystone | Manual vertical: ±30 °, Manual horizontal ±30 ° |
| Image Size | 50" - 300" diag |
| Connectivity | HDMI in, USB, USB (power), RS232, RJ45, Screen trigger |
| 3D | No |
| Features | Lens shift |
| Dimensions | 520 x 447 x 193 mm (Width x Depth x Height) |
| Weight (kg) | 12.800000 |
| Noise Level | Normal:32 dB (A) - Economy:22 dB (A) |
| Warranty | 60 months Carry in or 12,000 h |
| EAN | 8715946733548 |
>