We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Epson EH-QB1000W 4K laser projector - 3300 lumens, 4K (3840 x 2160) 8.3MP resolution, widescreen 16:9 format, laser light source, LCD, HDR10+, motorised lens shift, full IP control
Featuring Epson’s 3LCD laser light source, the EH-QB1000W is an exciting addition to the world of Professional Home projectors.
Powered by a 3LCD laser, the EH-QB1000W delivers bright (3,300lm) images up to 300” at 4K resolution (3840 x 2160). Also offering a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio, plus other image-enhancing features such as 4K frame interpolation, super resolution, dynamic tone mapping and HDR10+ to provide the ultimate entertainment experience, from movies and sports to gaming, in any media space.
Immerse yourself in a big-screen experience that takes home entertainment to a new level. Combining a range of unique technologies to deliver a new standard in image brightness and quality with up to 3,300 lumens, this new and leading-edge projector from Epson delivers a truly stunning performance in any room, whether it’s a dedicated media space or a well-lit living area. Whether you’re into movies, sport or gaming, you’ll find the EH-QB1000W delivers a whole new dimension of enjoyment.
Built around Epson’s advanced 3LCD laser technology, the EH-QB1000W brings stunning levels of clarity and sharpness to screens up to 300” with 4K super-resolution images (3840 x 2160). With a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio for well-defined shadows and even deeper blacks, this Professional Home projector also features enhanced frame interpolation to create a smooth image and four colour modes, allowing easy optimisation for different viewing environments.
With advanced features such as Dynamic Tone Mapping to enhance visual quality on a frame-by-frame basis, and HDR10+ for more vivid and lifelike colours, the EH-QB1000W delivers an outstanding viewing experience for both movies and sport. But the amazing versatility of this breakthrough projector doesn’t stop there. With HDMI 2.1 connectivity, a 4K/120hz refresh and Auto Low Latency Mode, it offers a superbly-smooth gaming experience too.
Featuring motorised lens shift with large range, as well as motorised zoom and focus, the EH-QB1000W offers outstanding positioning flexibility – so you never need to worry about installation in your living room. Plus, its integrated Crestron, Control4 and RS232C/wired LAN support means that it can be easily integrated into a Smart Home Network, making it an even more convenient viewing experience.
Superior home entertainment
Cutting-edge big-screen technology, ideal for films, sport and gaming in a bright environment
Bright images up to 300”
3LCD laser source, 3,300lm, 4K (8.3m pixel), perfect for any bright space
Advanced features
4K frame interpolation, HDR10+, 4K/120Hz and Auto Low Latency Mode
Easy to set up and use
Flexible positioning, motorised zoom and focus
Convenient management
Full IP control with Crestron, Control4 and wired LAN connectivity
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
| Brightness (lumens) | 3300 |
|---|---|
| Resolution | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | LCD |
| Throw Ratio | 1.35 - 2.84:1 |
| Contrast Ratio | 5.000.000:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 20,000 hours |
| Lens Shift | Motorized - Vertical ±96.3 %, horizontal ±47.1 % |
| Keystone | Manual vertical: ±30 °, Manual horizontal ±30 ° |
| Image Size | 50" - 300" diag |
| Connectivity | HDMI in, USB, USB (power), RS232, RJ45, Screen trigger |
| 3D | No |
| Features | Lens shift |
| Dimensions | 520 x 447 x 193 mm (Width x Depth x Height) |
| Weight (kg) | 12.800000 |
| Noise Level | Normal:32 dB (A) - Economy:22 dB (A) |
| Warranty | 60 months Carry in or 12,000 h |
| EAN | 8715946733531 |
>