We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Acer PL6520 projector for large venues - 6000 lumens, Full HD (1920x1080) resolution, widescreen 16:9 format, laser light source, 360-degree projection, 24/7 operation, vertical lens shift
Ideal for large venues, the Acer PL6520 offers 6,000 lumens brightness and FHD resolution for clear and vivid visuals. With HDR10 compatibility, 24/7 operation, and 1.7x zoom, it delivers reliable projections for any large setting.
A 100” image of pure beauty in 1080p Full HD looks so real, you’ll swear you’re looking out the window.
Enjoy life-like colors and never worry about lamp burn-out or disposal with the innovative laser diode, using 30% less power at the same brightness.
See crystal-clear, vibrant images from a distance in lecture halls, auditoriums or any large venues with up to 6,000 lumens of brightness.
Maximize your space with a flexible zoom ratio designed for larger venues like boardrooms, auditoriums, and commercial displays – ensuring clear, impactful visuals across a variety of projection scenarios.
Rotate this projector 360 degrees in any direction and still get accurate images in spaces where a little more flexibility is required.
This projector handles continuous day in, day out use - ideal for public displays and exhibitions.
Get better control of where your content appears by adjusting the lens within the projector housing, allowing you to alter the vertical alignment to give you flexible placement options without worrying about loss of image quality.
More realistic, natural images are provided through an expanded contrast ratio and color palette using HDR10 compatibly. HDR (high dynamic range) is a display technology that creates deeper levels of black and white contrast using scalar chip decoding and mapping technology to give a greater level of immersion through realistic image recreation.
Use this projector as often as you like and for as long as you like; with a 30,000-hour lifetime[4], you won't be needing a replacement any time soon.
[1]Content needs to be changed in advance for 360 degree projection and portrait mode.
[2]Projector operation varies depending on product configuration, power settings and usage, among other factors.
[3]Specifications vary depending on model and/or region.
[4]The actual operating life span of a projector lamp will vary according to model and/or region, operating conditions and usage patterns.
| Brightness (lumens) | 6000 |
|---|---|
| Resolution | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.2 - 2.04:1 |
| Contrast Ratio | 50.000:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 20.000 hours (normal), 30.000 hours (Eco) |
| Lens Shift | 51.5% ~ 59% - Vertical Offset |
| Keystone | H:+/-30° , V:+/-30° |
| Image Size | 300" max diag |
| Connectivity | HDMI in, USB (power), Audio out (3.5mm jack), RS232, RJ45 |
| Speaker | 2x 15W |
| Dimensions | 337 x 265 x 122.5mm (w/ feet) |
| Weight (kg) | 4.800000 |
| Noise Level | 27dBA (eco) |
| Warranty | 3 years RTB |
| EAN | 4711474215796 |
>