We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
Hisense C1 4K smart triple laser projector - 1600 ANSI lumens, 4K UHD (3840x2160) resolution, widescreen 16:9 format, DLP technology, triple laser light source, Dolby Atmos, BT2020 110%
Experience colour like never before. The C1 uses pure red, green, and blue lasers to achieve new levels of colour performance, reaching 110% of the BT.2020 colour space, making the visuals exceed your expectations.

With Hisense C1 projector, you can enjoy extended projection size from 65inch up to even 300inch with 4K UHD resolution.

The Auto Matic AI adjusting system delivers enjoyable and hassle-free calibration. With auto keystone alignment, auto focus, and auto obstacle avoidance and screen alignment, the picture is always clear and beautiful.

True 1600 ANSI lumens means you can get a great picture quality with just enough brightness for indoor rooms with medium ambient light. Enjoy the excellent immersive viewing experience any time.

Buddled up with 4K UHD resolution and latest Hisense TriChroma Laser technology, C1 will exceed your expectation with the most stunning, shining and vivid images you have ever seen on a mini projector.

Hisense C1 product is the world’s first ever mini projector with Dolby Vision, HDR10 and HLG. It can offer incredibly rich and satisfying colours with precision of contrast.

Through MEMC Technology with a microsecond-level processor response time, fast-moving images are smooth and clear. The Hisense C1 projector becomes ideal for watching sports, fast-action movies and gaming and uninterrupted viewing.

The best suit the best. 2*10W built-in speakers, plus Dolby Atmos audio effects put you right in the center of the action. With Hisense C1 you can hear even the smallest detail. To top it off, you can even use it as a music player.
Hisense C1 is paired with JBL audio solution that produces punchy bass and clear treble, resonance in the grandiose 1L sound chamber, so that you can hear every note and detail like they intended to be.

Hisense C1 is your perfect entertainment partner you can take everywhere you go, whether it’s gaming, indoor or outdoor viewing.

State-of-art design with sleek appearance and attention to details make C1 irresistible at any angle.

Easy to use, quick to respond, regularly maintained and updated. VIDAA smart OS integrated billions of streaming content like Netflix, Disney+, Prime Video and smart features that we guarantee you can find something for you.
Hisense C1 comes with a hands-free voice remote supporting with Alexa and VIDAA Voice. The backlit remote makes you enjoy your home entertainment better.
Plug in your gaming console or PC to C1 Laser Mini Projector and get a smooth, clear picture with lowest input lag for a grin-inducing immersive gaming experience.
Share content and control TV easily and securely, with Apple Airplay and Apple Home.
Combination of latest technology, well thought-out design and internal high-efficient cooling system, extend the projector life span and make it your go-to portable entertainment center.
Play it how you imagined it. Multiple connections supporting tons of possibilities. Plug in your gaming console and get ready for your best play; connect to additional sound device to enhance your audio experience. Create your own C1 experience all at once.
| Brightness (lumens) | 1600 |
|---|---|
| Resolution | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 1.2:1 |
| Contrast Ratio | 1600:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 25,000 hours (luminance drop = 50%) |
| Keystone | Auto |
| Image Size | 65" - 300" diag |
| Connectivity | HDMI in, USB, Bluetooth, Wireless (built-in) |
| Features | Wireless (built-in), Bluetooth, Smart projector (built-in software) |
| Speaker | 2x 10W |
| Dimensions | 245 x 179 x 216mm |
| Weight (kg) | 4.600000 |
| Warranty | 2 years RTB |
| EAN | 6942147495100 |
>