We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
AVer AVerVision A30 all-in-one visualiser - 13MP, 23x digital zoom, 4K UHD, built-in microphone and speaker, suitable for video conferencing
The A30 is a multifunctional and all-in-one purpose camera. It’s the first in the industry to feature a visualizer, microphone, and speaker in one device. At the same time, the A30 can be utilized as a webcam for video conferencing, and a document camera to visualize materials, providing the ultimate pleasure of hybrid/mobile teaching.



The 13-megapixel camera delivers impressive resolution in 4K, making video capabilities impressive. Whether you take stills or videos, the A30 captures all the details perfectly.

A30’s extendable arm can elongate and fold to capture people/document images via multiple angles. The adjustable camera head and rotatable base are also pluses, making the A30 even more video friendly.
The A30 has both HDMI and USB output ports for video steaming, moreover, teachers can connect to another USB camera for picture-in-picture image when using online teaching software.

The integration of the camera, microphone and speaker efficiently provide teachers with an all-in-one teaching device. Teachers can enjoy the most peaceful teaching with the aid of AVer’s AI Acoustics algorithm.

AVer's AI technology allows seamless experience in image capturing between people and document. Image flips automatically when uplifting the camera head, allowing teachers to always be seen in the correct direction.
Simply connect your A30 with one touch to immediately start sharing content and annotate as you go. With its easy and intuitive functions, as well as cloud sync to provide automatic backups of your annotations, captures, and recordings, this software will help enrich the overall teaching experience with unprecedented interactivity. You can take images and videos via Google Classroom by connecting A30 to the AVerTouch software.

| Resolution | 4K UHD |
|---|---|
| Connectivity | HDMI out, USB, USB-C, Audio in (3.5mm jack) |
| Speaker | Yes |
| Dimensions | Operating: 96.9 x 239.0 x 348.4 mm; Folded: 96.9 x 98.1 x 184.5 mm |
| Weight (kg) | 0.737000 |
| Warranty | 5 years |
| EAN | 4719552127429 |
| Camera Sensor | 13MP |
| Frame Rate | 60fps |
| Features | Folding |
>