We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
| Epson EB-PQ2008B true 4K laser projector - 8000 lumens, true 4K (3840 x 2160) resolution, widescreen 16:9 format, laser light source, LCD, optional lenses (lens not included as standard) |
Perfect for anyone needing an ultra-high resolution experience, the EB-PQ2008B is a powerful, compact 8,000 lumens 4K projector.
Designed to engage and captivate audiences with ultra-high resolution, large format content, the EB-PQ2008B uses 3LCD technology to deliver outstanding colour reproduction, while Epson's patented 4K Crystal Motion technology offers stunning image quality. Affordable and energy-efficient, the projector also features interchangeable lenses, a light and compact design and extensive connectivity.
Patented 4K and imaging technology Outstanding 4K image quality delivers superb immersivity
Ultra-compact and lightweight Small, powerful 8,000lm 4K projector
Cross-platform lens compatibility Lets you build the optimal projection solution for every requirement
Fit-and-forget reliability Up to 20,000 hours maintenance free
Reduced environmental impact Energy-efficient with reduced requirements for packaging and transport
Legal Statement Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase.
Building on the success of the EB-PU Series, the EB-PQ2008B is not only small and light, but is highly affordable, versatile, energy-efficient and packed with advanced features. Allowing you the freedom to create unforgettable immersive experiences.
Marvel at the clarity of the images produced by Epson’s latest 4K technology. Combining its patented, state of the art 4K Crystal Motion and double micro-lens array technologies, Epson achieves a new benchmark in 4K image quality.
Featuring a wide range of connectivity, including HDMI in/out supporting 120Hz 4K. This high brightness projector also benefits from cross-platform lens compatibility, using the same 4K lenses as the existing EB-PU Series, including the ELPLX02S zero-offset ultra-short throw lens which is perfect for immersive spaces. This projector is supplied 'body-only', allowing you to build the perfect solution for your installation.
Built for exceptional reliability, the EB-PQ2008B is compatible with the ELPAF63 External Air Filter and provides up to 20,000 hours maintenance-free operation, or even longer in extended modes.
Compatible with the ELPEC01 camera, Epson Projector Professional Tool and Epson Config Tool for a wealth of calibration, assistance and control functionality.
| Brightness (lumens) | 8000 |
|---|---|
| Resolution | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Technology | LCD |
| Throw Ratio | Lens not included |
| Contrast Ratio | Over 5.000.000:1 |
| Light Source | Laser |
| Light-source life | 20,000 hours Durability High, 30,000 hours Durability Eco |
| Lens Shift | Varies by lens |
| Keystone | Manual vertical: ± 45 °, Manual horizontal ± 30 °; Quick corner |
| Image Size | Varies by lens |
| Connectivity | HDMI in, HDMI out, USB, USB (PC-less presentation), Audio out (3.5mm jack), RS232, RJ45, HDBaseT |
| Features | Wireless (optional), PC-less presentation, Lens shift, Optional lenses, HDBaseT, Edge blending, Portrait projection mode |
| Dimensions | 545 x 436 x 189 mm (Width x Depth x Height) |
| Weight (kg) | 18.600000 |
| Noise Level | Normal: 35 dB (A) - Economy: 29 dB (A) |
| Warranty | 36 months Carry in |
| EAN | 8715946718460 |
>