We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
| SMART Board MX255 V5 Pro interactive display - 55" diag., 4K UHD (3840 x 2160) resolution, up to 40-point touch, Android 13 embedded computing, EDLA certified by Google - Includes SMART Meeting Pro Room licence + 10x personal licences and SMART Remote Management - Wall bracket not included |

Host productive meetings and write in any document with the best digital ink on the market using the SMART Board® MX Pro series. This interactive display seamlessly integrates into any tech setup in any workspace.
Make spot-on decisions and problem-solving seamless in any business, workspace, or conference room with the latest interactive technology.
Securely access the app ecosystem that provides you with your everyday Google, Microsoft, and productivity tools directly from your display.
Only SMART interactive displays allow multiple users to write, erase, draw, and interact simultaneously without interfering with one another.
Plus, with SMART Ink, you can directly write into PDFs and Microsoft Office files and save them with your notes intact. No window-switching. No clunky overlays. Just the writing experience you expect.
Host video meetings on your favorite platforms (Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, Cisco Webex, and more) directly from the interactive display, and easily integrate with Microsoft Teams certified equipment.
| Diagonal (inches) | 55 |
|---|---|
| Resolution | 4K UHD |
| Touch Technology | HyPr Touch with Advanced IR |
| Touch Points | 40 |
| Display Brightness | 300 cd/m2 |
| Connectivity | HDMI in, VGA in, HDMI out, USB, USB-C, USB (Interactivity), Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), SPDIF, Bluetooth, Wireless (built-in), RS232, RJ45, SD Card, OPS Slot |
| Software | SMART Meeting Pro Room licence + 10x personal licences, SMART Remote Management |
| Speaker | 2x 15W |
| Features | EDLA / Google Certified, Built-in Microphone, NFC sensor, Ambient Light Sensor |
| Dimensions | 130.1 x 81.8 x 9.6cm |
| VESA | 400 x 400 |
| Weight (kg) | 32.000000 |
| Warranty | 5 years Smart Assure |
>