We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
| SMART Board MX275 V5 interactive display - 75" diag., 4K UHD (3840 x 2160) resolution, up to 40-point touch, Android 13 embedded computing, EDLA certified by Google - Includes SMART Notebook and SMART Ink - Wall bracket not included |

Maximize student engagement, save teachers’ time, and simplify IT management with the durable SMART Board® MX series interactive display.
EDLA-certified MX-V5 with iQ means seamless cloud storage integration and access to Google Play. Enjoy powerful interoperability for Google for Education, Microsoft Office 365 apps, and all the other apps your teachers need.
More ideas. More collaboration. More people. More brilliance. The SMART MX series offers true multi-user interactivity with a touch experience that our competitors don't even come close to.
ONLY SMART gives everyone a chance to contribute effortlessly. Multiple users can write, erase, and touch simultaneously without interfering with each other's work.
Enjoy seamless cloud storage integration and powerful interoperability for Google for Education, Microsoft Office 365 apps, and all the other apps your teachers need with integrated access to Google Play Services.
Just pick up a pen and write. SMART displays with iQ 4 work automatically with Microsoft Ink in your Office 365 apps, and let you write and navigate over the Chrome and web apps simultaneously - without freezing the screen
Save teachers time, securely. Teachers can fully personalize with everything they use daily: apps, widgets, files, bookmarks and more.
Unlike many other solutions, this prevents others from gaining access to cloud storage and sensitive information from your signed-in services.
Here’s what you need to know:
With built-in activities and teaching tools, teachers can count on the MX to help them plan and deliver engaging lessons.
Automatic updates mean IT teams don't waste precious time with small fixes or enhancements. It's an interactive display designed to make your life easier, not more complicated.
The MX series with iQ helps teachers:
Enhance lessons on the fly with built-in teaching tools that let students elevate their understanding through hands-on interaction. Includes:
Learning is more fun when everyone gets to play. Every SMART Board integrates seamlessly with connected student devices, allowing whole-class interaction.
Teachers asked, we answered. Whole-class whiteboard collaboration helps students learn with and from each other.
Plus, SMART Mirror screen share connects an entire class to the lobby to share and stream media quickly and easily - from any device, on any network - whether it's through a browser, an app, or natively.
This is a display that ages gracefully. With one of the longest lifespans on the market and quality that maintains over time, the MX series is an investment you'll be satisfied with for years to come.
Here’s what you get when you invest in the MX:
Our accelerated life testing program, combined with our upgrade options, ensures that your device lasts longer and continually evolves to meet the demands of the modern classroom.
We put in the effort so you don’t have to.
When you buy SMART, you buy peace of mind, easy setup and easy implementation.
| Diagonal (inches) | 75 |
|---|---|
| Resolution | 4K UHD |
| Touch Technology | HyPr Touch with Advanced IR |
| Touch Points | 40 |
| Display Brightness | 400 cd/m2 |
| Connectivity | HDMI in, VGA in, HDMI out, USB, USB-C, USB (Interactivity), Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), SPDIF, Bluetooth, Wireless (built-in), RS232, RJ45, SD Card, OPS Slot |
| Software | SMART Notebook, SMART Ink |
| Speaker | 2x 20W |
| Features | EDLA / Google Certified, Built-in Microphone, NFC sensor, Ambient Light Sensor |
| Dimensions | 173.7 x 106.1 x 8.9cm |
| VESA | 800 x 400 |
| Weight (kg) | 54.000000 |
| Warranty | 5 years Smart Assure |
>