We use cookies - Our website uses cookies to provide you with a better experience as well as for analytical purposes. For more information on our privacy practices and cookie policy please read our Privacy Policy.
|
Viewsonic PS501X projector - 3600 lumens, XGA resolution, 4:3 format, DLP, shorth throw lens
|
![]() |

0.61 short throw projection gives you room to work with when positioning the projector. With the flexibility to be placed within inches of a screen, users will be able to project big images in any space, while also keeping presenters clear of the projection beam and avoid image shadows.

With the optional interactive package, (PJ-vTouch-10S), this projector becomes an interactive tool that transforms any surface into an interactive whiteboard. With the multi-touch capability, users can simultaneously annotate, write, or draw on the projected image to interact with the content and share ideas.

A built in USB power output (5V/1.5A) can be used to supply power to HDMI dongles, eliminating the need for separate power adapters for connected dongles.

Get your projector up and running with ease two simple settings.

Packed with 3,600 lumens of brightness and a 22,000:1 high contrast ratio, this projector is guaranteed to produce bright images in any setting, even in spaces with high ambient lighting.

ViewSonic’s proprietary SuperColor™ Technology offers a wider color range, ensuring users enjoy true-to-life color projection in both bright and dark environments.

The HDMI port allows users to display 3D imagery directly from 3D Blu-Ray players and connect to HDMI-enabled devices such as laptops, tablets, and media players.

When the Power Saving setting is turned on and no signal input is detected, the projector will automatically switch into Eco Mode and SuperEco Mode.

The Presenter Timer is an embedded on-screen timer and a great time management tool for helping presentations run on schedule.

The sleep timer allows the projector to automatically power down after no signal has been detected. An easy way to save energy and extend the projector’s lifespan.

When no signal has been detected, the projector will automatically power off to conserve energy and lamp life.
| Brightness (lumens) | 3500 |
|---|---|
| Resolution | XGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Technology | DLP |
| Throw Ratio | 0.61:1 |
| Contrast Ratio | 22000:1 |
| Light Source | Lamp |
| Light-source life | (Nor/SuperEco): 5000/15000 hrs |
| Keystone | ±40° (Vertical) |
| Image Size | 40" - 300" |
| Connectivity | HDMI in, VGA in, VGA out, USB, USB (power), Composite RCA, Audio in (3.5mm jack), Audio out (3.5mm jack), RS232 |
| 3D | Yes |
| Speaker | 2W |
| Dimensions | 292x236x115mm |
| Weight (kg) | 2.600000 |
| Noise Level | 27dB |
| Warranty | 3 Year Pickup, Repair and Return [Lamp 1 Year or 1,000 hours] |
| EAN | 766907958119 |
>